Counter-Strike: Global Offensive

Counter-Strike: Global Offensive to gra wideo, wieloosobowa strzelanka pierwszoosobowa stworzona przez firmę Valve Corporation i Hidden Path Entertainment. Gra została wydana 21 sierpnia 2012 roku.

Wydana została na platformy:

  • Microsoft Windows,
  • Xbox 360,
  • Xbox One,
  • PlayStation 3,
  • Linux,
  • Mac OS.

W samej grze do walki stają naprzeciw sobie 2 drużyny: antyterroryści oraz terroryści. Ich zadaniem jest wyeliminowanie drużyny przeciwnej, podłożenie bomby w miejscu do tego przeznaczonym na mapie bądź uratowanie zakładników. Gracze są przydzielani do reszty drużyny według rangi którą posiadają. Ranga odzwierciedla ich umiejętności przez co szansa że ktoś z niższej rangi będzie grać przeciwko graczowi z o wiele większa rangą jest niemalże zerowa. Rozgrywka składa się z różnej ilości rund (w zależności od wybranego trybu gry), a na koniec każdej z nich gracze otrzymują nagrodęwaluta Counter-Strike: Global Offensive
pieniężną w walucie wirtualnej co otwiera im drzwi do zakupu broni czy kamizelki kuloodpornej bądź granatów. Pieniądze otrzymywane są za wygraną rundę jak i za przegraną, rzecz jasna zwycięska drużyna otrzymuje ich więcej. Za wykonywanie zadań (podłożenie bomby/uratowanie zakładnika) czy za zabójstwa również są nagrody pieniężne. Gracze mogą również otrzymać karę i stracić część pieniędzy za np. zabicie sojusznika.

W grze istnieje aż 6 kategorii wyposażenia. Zaczynając od pistoletów, broni ciężkiej, pistoletów maszynowych i karabinów a kończąc na granatach oraz dodatkowym sprzęcie. Każda broń ma swoją cechę szczególną jak np. wielkość magazynku, obrażenia broni, rozrzut czy szybkostrzelność. Co rundę gracz może kupić jedną broń podstawową (pistolet,karabin lub ciężką broń) 4 granaty, paralizator oraz nóż. Nie dokonując zakupu gracz otrzymuje automatycznie pistolet (USP będąc antyterrorysta bądź P2000 będąc terrorysta) oraz nóż. Przez wyposazenie Counter-Strike: Global Offensive
tą sytuację można rozegrać rundę nie kupując kompletnie niczego a co za tym idzie, zaoszczędzić pieniądze na lepszą broń wraz z wyposażeniem na następną. Gracz może wyrzucać wszystkie bronie oprócz granatów i noża aby sojusznik nie mający pieniędzy miał szansę przeciwko dobrze uzbrojonej drużynie przeciwnej, natomiast po śmierci gracza, jego sojusznik (lub oponent) może podnieść jego broń i jeden z jego granatów. Dodatkowo gracz może kupić kamizelkę kuloodporna i hełm który zmniejsza obrażenia od pocisków oraz zestaw do rozbrajania (skraca czas rozbrojenia bomby) i zestaw ratunkowy (skraca czas ratowania zakładnika).

Sama gra posiada 7 trybów (nie licząc samouczka): „Turniejowy”, „Uproszczony”,gra Counter-Strike: Global OffensiveDeathmatch”, „Wyścig zbrojeń”, „Demolka”, „Latający skaut” oraz „Skrzydłowy”. Główny wątek gry rozgrywany jest w trybie „Turniejowy” czyli potocznie nazywane mecze turniejowe. Walczą tutaj dwie pięcioosobowe drużyny. Wybór stron jest losowy, a w połowie meczu czyli po rozegraniu 15 rund następuje zamiana stron. Sama rozgrywka może zakończyć się wygraną którejś ze stron(wynik 16:14) lub remisem (15:15).Mecze w tym trybie mają wpływ na umiejętności gracza czyli jego rangę którą gracz otrzyma po wygraniu 10 meczy turniejowych.

Sierpień 2013 roku okazał się bardzo ważną datą. Do gry wprowadzono wirtualne skrzynki (oraz płatne klucze do ich otwarcia) zawierające wykończenia do broni (czyli tzw „skiny”, ang. „skins”) czyli wygląd kosmetyczny. Przedmioty te zapoczątkowały wirtualny system ekonomiczny, w każdej skrzynce każda skórka posiadała swój poziom rzadkości. Strony internetowe wykorzystując to, otworzyły „biznes” gdzie gracze mogli korzystać z funkcji hazardowych takich jak wirtualna ruletka czy obstawianie profesjonalnych meczy. Walutą były skórki oddane przez graczy bądź kredyty pozyskane na skutek sprzedania tych skórek. W 2016 roku złożono 2 oficjalne pozwy przeciwko takim stronom z funkcjami hazardu oraz firmie Valve za propagowanie hazardu wśród nieletnich. Firma konsekwentnie chciała z tego wybrnąć, w skutek czego wiele takich witryn przestało istnieć. Ponadtooszustwo Counter-Strike: Global Offensive gracze zaczęli oszukiwać siebie nawzajem w transakcjach typu skin-pieniądze. Na rynku Steam skinów jest ogrom przez co każdy może wybrać coś dla siebie. Jednak gracze chcąc zaoszczędzić omijali rynek i płacąc bezpośrednio innemu graczowi za skin, nigdy go nie otrzymali. Warto wspomnieć ze przez długi czas rynek Steam pracował na wysokich obrotach. Samymi skinami można było handlować od razu po otwarciu skrzynki, dopiero kiedy Valve wprowadziło zabezpieczenia (m.in. po otwarciu skrzynki skin nie jest zdatny do handlu przez 7 dni) to dopiero wtedy gracze zwątpili w ten „biznes” ponieważ trwał zbyt długo.

Firma zarabiała również w inny sposób. Od premiery gry przedmioty w sklepach miały rzeczywistą wersję np. medalu weterana z samego świata gry. Valve nawiązało współpracę z firmą SteelSeries której celem było promowanie sprzętu oraz akcesoriów komputerowych z wizerunkiem Counter-Strike’a. Z czasem zaczęto z gry czerpać jeszcze więcej przyjemności. Organizacje trzecieturniej Counter-Strike: Global Offensive organizowały turnieje sponsorowane przez wydawcę czyli firmę Valve które zostały nazwane „majorami”. Majory mają dużą pulę wygranych liczącą nawet 1mln USD. Były prowadzone również transmisje na żywo z turniejów na platformie Twitch, jednak wraz z rozwojem gry i jej popularności na scenie e-sportowej, zainteresowały się tym inne firmy czy telewizje. Gra transmitowana była m.in. w amerykańskiej telewizji TBS. Podczas majora w Atlancie w 2017 roku rozgrywka została również transmitowana wraz z komentarzem w polskiej stacji telewizyjnej Polsat Sport News.