Drapak dla kota, czyli chronimy nasze meble

Koty od zawsze używały swoich pazurów m.in. do walki, ucieczki oraz do znakowania terenu. Jeśli chcemy oduczyć naszego kota drapania, w większości przypadków (o ile nie we wszystkich) zakończy się to fiaskiem. Drapaki dla kotów chronią nasze meble, buty oraz drzwi przed ostrymi pazurami czworonoga. Oczywiście nigdy nie ma pewności czy kot wybierze drapak czy nową, skórzaną sofę, niemniej jednak warto zainwestować stosunkowo niewielkie pieniądze w sprzęt, który ma dużą szansę ochronić wyposażenie domu.

Drapaki dla kota – skąd wzięła się potrzeba drapania?

Wielu właścicieli błędnie rozumie  to zjawisko. To wcale nie jest tak, że nasz kot zrobił nam na złość, odpłaca się za skarcenie go lub nie podoba mu się nowe krzesło w salonie. Aby w pełni zrozumieć tę kwestię, należy cofnąć się do czasów, w których przodkowie obecnych kociaków żyli na wolności. Pazury wówczas pełniły szereg ważnych funkcji. Jedną z najważniejszych było znakowanie terenu, nie tylko poprzez rozszarpywanie kory na drzewach oraz mchu, lecz również poprzez pozostawianie substancji zapachowych wydzielanych z gruczołów znajdujących się pomiędzy pazurami.

Zostało to zapisane głęboko w genach tych zwierząt, dlatego współczesne koty odczuwają silną potrzeba drapania oraz oznaczania terenu. Z genami nie wygramy, dlatego drapak dla kota to podstawowe akcesorium wszystkich właścicieli puszystych pupili.  Dodatkowo podczas drapania, kot ściera pochewkę pazura, pod którą rośnie nowa. Dzięki temu pazurki są zdrowe i silne. Według niektórych właścicieli, drapanie może nasilić się wraz ze stresem, na przykład podczas remontu. Ma to związek z wcześniej wspomnianym znakowaniem terenu. Dodatkowo, znudzone kociaki również wykazują większą ochotę na drapanie. W takiej sytuacji należy poświęcać więcej uwagi swojemu czworonogowi.

Jaki powinien być drapak dla kota?

Musimy zwrócić uwagę na trzy podstawowe elementy. Pierwszym z nich jest stabilność. Drapaki dla dużych kotów powinny być wyposażone w solidną podstawę, w przeciwnym wypadku nasz kociak łatwo je przewróci . Jeśli przy okazji się uderzy, z pewnością już nie zechce zatapiać w nim swoich pazurków. Jeśli wybierzemy jedne z największych modeli, sprawdźmy czy mają dodatkowe mocowania do sufitu.

Kolejnym bardzo ważnym czynnikiem przy wyborze jest wielkość, która nie zawsze skorelowana jest ze stabilnością. Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami dwóch lub więcej kotów, należy rozważyć zakup bardzo rozbudowanych modeli, które wyposażone są w kryjówki. Czworonogi często z nich korzystają gdy potrzebują chwili samotności. Małe drapaki dla kota są nieco tańsze i przeznaczone dla jednego osobnika niedużych rozmiarów.

Trzecią rzeczą, na którą warto zwrócić szczególna uwagę są materiały użyte do produkcji. Bezpieczeństwo kotka jest najważniejsze, dlatego szukajmy drapaków z kartonową podstawą, które są owinięte naturalnym materiałem. Najczęściej stosuje się sizal czyli włókno otrzymywane z agawy. Charakteryzuje się dużą odpornością na zerwania oraz przetarcia. W droższych modelach zamiast sizalu, producenci używają trawy morskiej.  Wcześniej wspomniane małe domki wykonane są z wikliny.

Jak zachęcić kota do zabawy z drapakiem?

Dobra wiadomość jest taka, że większość czworonogów sama chętne wbija swoje ostre pazurki w drapak. Co jednak w przypadku kiedy kociak nie wykazuje większego zainteresowania nowym przedmiotem? Zaczynamy od przestawiania nowego nabytku. Jeśli obecnie stoi w zaciemnionym kącie, do którego nasz pupil rzadko zagląda, nie dziwmy się, że nie jest nim zainteresowany.

Jeśli to nie poskutkuje, wykorzystajmy kocie zabawki. Wędka z myszką nada się idealnie. Zaczynamy zabawę, która polega na łapaniu maskotki, a przy okazji nasz pupil zacznie drapać nowy przedmiot. Drapak dla kota możemy delikatnie posmarować kocimiętką, którą nasze pupile wprost uwielbiają. Po tych zabiegach drapak z pewnością będzie bardziej atrakcyjny niż nowy fotel.

Rodzaje drapaków

W sklepach stacjonarnych i internetowych, na przykład tutaj: https://vendoria.pl/drapak-dla-kota-s135637 znajdziemy mnóstwo modeli, które możemy podzielić na kategorie ze względu na kształt. Pierwszą z nich są poziome drapaki dla kotów, najczęściej kupowane przez osoby, które nie mają zbyt dużo miejsca w mieszkaniu. Poleca się je szczególnie mieszkańcom kawalerek. Kolejnym modelem są drapaki pionowe z pojedynczym słupkiem. Są bardziej rozbudowane i według niektórych hodowców koty chętniej z nich korzystają. Ich powiększona wersja posiada jeden, dwa lub trzy domki z wikliny. Znajdziemy również egzemplarze do zawieszenia na drzwiach lub na ścianie.

Kupując lub adoptując kota, pamiętajmy o jego naturze. Koty od zawsze drapały i nadal będą to robić. Jeśli zdecydujemy się na czworonoga, pierwszą rzeczą jaką powinniśmy kupić jest drapak. Wydana kwota jest nieporównywalnie mniejsza od strat, które może wyrządzić nasz pupil. To właśnie one są jednym z głównych powodów, dla których koty wracają do schronisk. W większości przypadków moglibyśmy tego uniknąć i w dalszym ciągu cieszyć się towarzystwem puszystych indywidualistów.