Easy living – komfort i przyjemność dzięki urządzeniom bezprzewodowym

Klawiatura bezprzewodowa – kolejny wymiar wygody

Podstawową cechą, jaką charakteryzować można urządzenia bezprzewodowe jest możliwość ich wszechstronnego zastosowania. Znacznie bardziej wszechstronnego, niż w przypadku zastosowania urządzeń wyposażonych w kable połączeniowe. Dzięki technologii bezprzewodowej możemy korzystać z urządzeń, adaptując nowe miejsca do pracy, zabawy, czy jakichkolwiek innych zajęć.

Ponadto, zyskujemy możliwość połączenia urządzeń bezprzewodowych ze sobą w takich konfiguracjach, jakich w danej chwili potrzebujemy, bez konieczności posiadania dużej ilości kabli, wyposażonych w najróżniejsze końcówki, wtyczki, gniazda etc.

Dzięki temu nasze działania mogą być szybsze, bardziej skuteczne, a przy tym znacznie bardziej komfortowe.

Przykładem takich urządzeń może być klawiatura bezprzewodowa. Spróbujcie podłączyć zwykłą klawiaturę do tableta. Albo smartphone’a. Najłatwiej może nam pójść z kablowym podłączeniem klawiatury do telewizora (choć i tak może okazać się możliwe w bardzo niewielu przypadkach), a i siedzieć tak blisko ekranu – to niewygodnie i niezdrowo.

Można zapytać – a po co ? Oczywiście. Można. Znacznie wygodniej pisze się na klawiaturze niż na ekranie dotykowym tableta. Jeśli ktoś ma do napisania długiego maila, którego w danej chwili może wysłać jedynie ze smartphone’a, praktycznie od razu doceni wygodę pisania na klawiaturze bezprzewodowej, zamiast na niewielkim panelu w części ekranu telefonu. Fani aplikacji zainstalowanych np. na smart TV będą zachwyceni możliwością ich obsługi z pomocą klawiatury, której można używać w jakimkolwiek miejscu mieszkania.

Jeśli zaczniemy korzystać z klawiatury bezprzewodowej wszystko to będzie możliwe i łatwe. Dlatego producenci oferują całkiem sporo modeli i wiele pomocnych rozwiązań.

Klawiatury bezprzewodowe – co możesz znaleźć ?

Po pierwsze – coś niewielkiego i skutecznego.

Klawiaturę bezprzewodową, której atutami są:

 • możliwość połączenia z innymi urządzeniami za pośrednictwem WiFi
 • wytrzymała bateria,
 • niewielkie wymiary – jest mniejsza od standardowej klawiatury o 1/3.

Łatwo więc zabrać ją w podróż, do samolotu, autobusu, samochodu, wszędzie tam, gdzie liczy się funkcjonalność i oszczędność miejsca.

Dla wielbicieli zabaw z apkami zainstalowanymi w smart TV, niezłą propozycję stanowią klawiatury zintegrowane z 3,5” touchpadem, zlokalizowanym w klasycznym miejscu klawiatury numerycznej. Touchpad pozwala na swobodne operowanie kursorem na ekranie i bez problemu zastępuje klasyczną myszkę. Oczywiście dzięki WiFi można podłączyć tę, zasilaną jedynie dwoma bateriami AA, klawiaturę do wielu innych urządzeń (w max. odległości 10m), ale kanapowa obsługa telewizora jest przy użyciu tej klawiatury relaksującą przyjemnością.

Wspólną cechą opisanych powyżej, przykładowych modeli, jest brak przycisków programowalnych i multimedialnych, a także zastosowanie w nich klawiatury membranowej (całą powierzchnię klawiatury pokrywa się warstwą drukowanych folii poliestrowych lub poliwęglanowych). Technika ta pozwala na obniżenie ceny i redukcję wymiarów urządzenia.

Cenne dodatki – klawisze multimedialne i programowalne

Innym modelem klawiatury będzie tzw. klawiatura z przyciskami wyspowymi (powierzchnia klawiatury wykonana jest jako jeden element z tworzywa sztucznego tak, że przyciski uformowane są w wystające wyspy z odpowiednimi nadrukami, dzięki czemu klawiatura pracuje cicho). Jest trochę większa niż powyżej opisane, ale oferuje użytkownikowi możliwość korzystania z 6 klawiszy multimedialnych (odtwarzanie, zatrzymanie, przewijanie w przód i w tył, regulacja głośności i wyciszanie) i 12 programowalnych klawiszy funkcyjnych.

Ciekawą propozycją są także klawiatury bezprzewodowe oferowane w zestawach z bezprzewodowymi myszkami. Mają na ogół klasyczny układ klawiszy, często klawisze programowalne i multimedialne. Ciekawostką może być praktyczne szyfrowanie połączeń klawiatury z urządzeniem, za pomocą 128-bitowego szyfrowania AES (Advanced Encryption Standard) lub możliwość sparowania klawiatury z dwoma urządzeniami jednocześnie (poprzez Bluetooth LE).

Czym się kierować przy zakupie?

Wyznacznikami, których relacje stanowią o trafności decyzji zakupowej, będą z pewnością:

 1. cena urządzenia,
 2. jakość jego wykonania,
 3. zasięg działania,
 4. układ klawiszy,
 5. sposób komunikacji (WiFi / bluetooth),
 6. działanie na zasadzie plug&play,
 7. sposób zasilania urządzenia (na ogół klawiatury wyposażone są w baterie lub
 8. akumulatorki, ale często stosuje się w nich ogniwa fotowoltaiczne, do zasilania których wystarczy sztuczne światło),
 9. obecność dodatkowych złączy, które zawsze mogą się przydać (choćby USB, słuchawkowych, czy mikrofonowych).

Można się zastanawiać co dokładnie miałoby wynikać ze wspomnianej na początku wszechstronności bezprzewodowego sposobu działania naszych urządzeń. Można opisać to po prostu tak, że dzięki niej to co robimy my – użytkownicy, może być bardziej nieograniczone i wielokierunkowe.