Przegląd karmy dla kotów

To czym karminy naszego pupila ma bezpośredni wpływ nie tylko na jego samopoczucie, ale przede wszystkim na zdrowie. Karmy dla kotów sprzedawane w sklepach różnią się od siebie składem oraz ceną. Jaka karma jest najlepsza? Co to jest dieta BARF? W poniższym artykule zawarliśmy szereg przydatnych informacji dotyczących żywienia czworonogów.

Karma dla kota – podstawowe informacje

Choć część kociaków tak nie wygląda, pamiętajmy, że to urodzeni  myśliwi. W naturalnym środowisku żaden łowca nie ma nieograniczonego dostępu do pożywienia. Zaleca się, aby koty karmić raz lub dwa razy w ciągu dnia. W sytuacji, w której miska naszego pupila będzie pełna od rana do wieczora, narażamy zwierzę na otyłość oraz wszelkie choroby i ograniczenia z nimi związane. Stosowanie przekąsek między posiłkami również powinno być ograniczone. Karmy dla kotów ze względu na stopień wilgotności dzielimy na dwie kategorie. Pierwszą z nich są karmy suche, z reguły najtańsze. Stosowanie wyłącznie takiego pożywienia może przyczynić się do rozwoju chorób układu moczowego pupila. Koty z natury bardzo mało piją, gdy dodamy do tego suche jedzenie, ryzyko rozwoju bakterii znacząco wzrasta. Pamiętajmy, aby miska z wodą zawsze była pełna.

Mokra karma dla kota może stanowić podstawowy składnik diety zwierzaka. Wilgotność na poziomie 80% gwarantuje odpowiednie nawodnienie. Czytając etykiety należy wybierać te produkty, które w składzie zawierają minimum 75% mięsa, zapewniają one bowiem odpowiednią ilość białka. Jeśli chcemy szczególnie dogodzić naszemu kociakowi, włóżmy porcję karmy na 15 sekund do mikrofali. Ciepłe i pachnące jedzenie z pewnością zadowoli kota każdej rasy. Karmy bytowe, w przeciwieństwie do filetowanych, zawierają w swoim składzie również mięso z podrobów, dlatego ta odmiana jest szczególnie polecana.

Karmy weterynaryjne dla kotów, inaczej zwane specjalistycznymi, z reguły przepisywane są przez lekarza weterynarii, który zdiagnozował chorobę naszego zwierzaka. W takiej sytuacji odpowiednie żywienie, oprócz leków stanowi część terapii, dlatego powinniśmy ściśle stosować się do zaleceń dotyczących częstotliwości oraz ilości podawanego jedzenia.

Ostatnią grupą są karmy holistyczne, z reguły droższe od zwykłych. Wyprodukowano je z wyselekcjonowanych składników. Ich skład jest tak dobrany, aby jak najlepiej odżywiać ciało naszego kociaka. Według wielu specjalistów karma nie powinna zawierać zbóż. Uzupełnieniem mięsa muszą być owoce oraz warzywa, takie jak jabłka, groszek, marchewka oraz dynia. Zawierają one szereg witamin niezbędnych do utrzymania zwierzaka w dobrej kondycji.

Karma dla kotów – podział ze względu na zapotrzebowanie

Wiek stanowi kluczową rolę w doborze pożywienia. Małe, ruchliwe kocięta mają inne zapotrzebowanie pokarmowe niż dorosłe koty. W pierwszym przypadku, gdy mięśnie, stawy oraz kości rosną, bardzo ważne jest, aby nasz maluszek jadł wysokiej jakości karmę bogatą w szereg witamin oraz składników mineralnych, niezbędnych do prawidłowego rozwoju. Równie istotna jest zawartość mięsa, a ściśle mówiąc białka stanowiącego budulec mięśni. Powinno być go minimum 40%. Najlepsza karma dla dorosłego kota (bez żadnych chorób) to karma bytowa. Natomiast jeśli nasz pupil przeżywa jesień swojego życia, powinniśmy podawać mu specjalną karmę o obniżonej zawartości tłuszczu. Koty w tym wieku maja skłonność do tycia, dlatego wybierajmy produkty zawierające L – karnitynę,  hamującą odkładanie się zbędnego tłuszczu oraz składniki wspomagające stawy. Przed zakupem karmy dla kotów warto przejrzeć ranking najbardziej popularnych produktów i na tej podstawie zdecydować o zakupie. Przeglądając oferty w Internecie, warto zerknąć tutaj: https://vendoria.pl/karmy-dla-kotow-s297796.

To czy kot regularnie wychodzi na dwór czy jest typowym kanapowcem, który nigdy nie opuszcza ciepłego mieszkania ma znaczący wpływ na sposób żywienia czworonoga. W pierwszym przypadku ruch pozwala mu na spalanie kalorii oraz zachowanie dobrej kondycji fizycznej. W drugim zaś istnieje duże ryzyko otyłości i ściśle związanej z nią cukrzycy. Karma dla kotów kastratów musi zawierać bardzo niewielką ilość magnezu oraz fosforu. Koty, które zostały poddane temu zabiegowi, statystycznie częściej chorują na choroby układu moczowego.

Kilka słów o diecie BARF

BARF to odpowiednie biologiczne surowe jedzenie. Czyli jakie? W wielkim skrócie można powiedzieć, że jest to dieta identyczna lub prawie identyczna z tą, jaką koty raczyłyby się na wolości. Podstawowym składnikiem jest surowe mięso, ale to nie wystarczy. Musimy używać również podrobów, tłuszczu, surowych owoców oraz warzyw. Powinniśmy także dostarczać naszemu zwierzakowi suplementów (witamin, minerałów oraz pektyn). Jedynym minusem stosowania tej diety jest czas potrzebny na przygotowanie posiłków. Przed rozpoczęciem tego rodzaju żywienia zaleca się dogłębną edukację w tym obszarze oraz  konsultację z weterynarzem.

Każda zmiana karmy dla kotów powinna odbywać się stopniowo. Delikatny żołądek naszego pupila nie lubi nagłych zmian. Przestawiając się z jednego pożywienia na drugie mieszajmy obie karmy, systematycznie zwiększając ilość nowej.